Näiteks Eesti Terioloogia Selts, kes roti aasta loomaks kuulutas, kutsub üles kõiki kooliõpilaste rajakaamerate juhendajaid võimalusel suunama oma tähelepanu rottidele ning 8. ja 10. klassi õpilasi valima loovtöö uurimisteemaks rotti.

Tegus rott Musumäel

Tegus rott Musumäel
FOTO: ANDRES PUTTING

Samuti ootab selts loodusvaatlejaid oma kohtumisi rottidega kandma loodusvaatluste andmebaasi või e-elurikkusesse.

„Ootame kindlasti kõiki oma vaatlusi esitama ükskõik kas kohtate rotte linnatänaval, koduaias või lausa oma toas,“ ütles keskkonnaagentuuri eluslooduse spetsialist Triin Edovald.

Ühe põhjusena, miks rott – Eestis elab neid kaht liiki – kodurott ja rändrott – aasta loomaks valiti, ongi asjaolu, et neid pole pikki aastaid põhjalikumalt uuritud ning nende, eriti koduroti, leviku ning seisundi kohta on väga vähe teada.

Lilla kübarnarmik.

Lilla kübarnarmik.
VELLO LIIV, E-ELURIKKUS

Niisamuti ootab Eesti Ornitoloogiaühing loodusvaatlejaid kuldnokka märkama, sealjuures ka helisalvestisi koguma. Peagi saab alguse ka aasta linnu teemaline joonistusvõitlus, läbi aasta toimuvad pesakastide meisterdamise töötoad ja loodusõhtud, kevadel aga sätitakse üles kuldnoka pesakaamera.

Aasta puuks valitud kadakast ja tema omadustest saab kogu aasta vältel pikemalt lugeda ajakirjast Eesti Loodus, kes ka kadaka aasta puuliigiks valis.

Aasta mullaks kuulutati seekord kivine, ent viljakas rähkmuld. Just sellel mullal armastab kasvada ka kadakas.

Kadakamarjad

Kadakamarjad
FOTO: BIANCA MIKOVITŠ

Põlluna kasutamise on rähkmuldade haritavus otseses seoses korese hulga ja kujuga. „Kui tegemist on väga õhukese koreserikka rähkmullaga, on õigem jätta see looduslikku olekusse,“ tõdeb Eesti Maaülikooli mullateaduse õppetooli juht Alar Astover.

Aasta samblaks valisid Eesti samblasõbrad miniatuurset sõnajalga meenutava hariliku lehviksambla, kes kasvab niisketes toitainerikkamates okasmetsades.

Harilik päevakoer.

Harilik päevakoer.
AIN PIIR, EESTI LEPIDOPTEROLOOGIDE SELTS

Aasta liblikaks valis Eesti Lepidopteroloogide Selts hariliku päevakoera, aasta orhideeks Eesti Orhideekaitse Klubi väikese käopõlle, aasta seeneks Eesti mükoloogiaühing lilla kübarnarmiku.

Lähipäevil selgub ka aasta kala, keda seekord valiti haugi, säina ja tõugja vahel.